Kurczak nadziewany wątróbką
Kurczak nadziewany wątróbką, to przepyszna wędlina na kanapki.
Dzięki nadzieniu kurczak zyskuje nowy, lepszy smak, a pieczenie w Garnku Rzymskim sprawia, że kurczak zachowuje wilgotność, jest soczysty.
Polecam szczególnie na święta :-)
Składniki:
- 1 cały kurczak (mój miał około 1,6 kg),
- 0,5 kg wątróbki drobiowej,
- 0,5 szkl. kaszki kukurydzianej,
- 1 – 0,5 szkl. skrobi kukurydzianej,
- 3 duże cebule,
- 0,5 kg mięsa mielonego drobiowego,
- 1 pęczek natki pietruszki,
- 2 jajka,
- przyprawy sól, pieprz, czerwona papryka, zioła prowansalskie,
- ok,0,5 l mleka
Garnek Rzymski Dafi pojemność 2,5 litra
Mięso mielone doprawiamy solą, pieprzem, ziołami, czosnkiem.
Wątróbkę dokładnie myjemy pod zimną, bieżącą wodą, wkładamy do miski i zalewamy mlekiem. Odstawiamy do lodówki na minimum 1 godzinę (ja odstawiłam na 24 godziny, do następnego dnia). Po tym czasie wątróbkę odsączamy z mleka i obtaczamy każdy kawałek w skrobi kukurydzianej, otrzepujemy z nadmiaru. Na patelni rozgrzewamy trochę oleju i obsmażamy na niej wątróbkę, aż się lekko zarumieni, a gdy ostygnie kroimy wątróbkę w drobną kostkę.
Uwaga: Wątróbki nie dosmaczamy przyprawami !!! (wątróbka potraktowana przyprawami robi się twarda, po dosmaczeniu wszystkich innych składników potrawy, całość wychodzi smaczna)
Kroimy cebulę w drobną kostkę i podsmażamy ją na tej samej patelni co smażyła się wątróbka, aby wchłonęła cały smak który pozostał na patelni po wątróbce. Cebula musi na patelni zmięknąć, ale nie może się zarumienić. Doprawiamy solą i pieprzem, usmażoną cebulę.
W misce mieszamy doprawione mielone mięso, podsmażoną cebulę, pokrojoną drobno wątróbkę, posikaną drobno natkę pietruszki oraz surową kaszkę kukurydzianą. Kaszka wchłonie nadmiar wilgoci.
Do przygotowania tej potrawy musimy wyluzować kurczaka z kości. Tym razem należy to zrobić tak, aby nie naruszyć skóry i mięsa kurczaka.
Luzowanie kurczaka z kości
1. Kurczaka dokładnie myjemy z zewnątrz i od środka pod zimną, bieżącą wodą. Dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem.
2. Odcinamy szyję kurczaka, końcówki skrzydełek oraz końce nóżek (dlatego, że kości będziemy wyjmować od środka).
3. Usuwanie kości zaczynamy od strony szyi kurczaka odcinając mięso od korpusu.
4. Nóż prowadzimy blisko kości, jedną ręką odchylamy mięso ze skórą, aby łatwiej było prowadzić nóż.
5. Kolejno odsłaniamy kości skrzydełek, kości udowe, żebra, wycinamy cały korpus.
Odchylając systematycznie podczas cięcia mięso ze skórą, można wywinąć całego kurczaka skórą do środka.
Pozbawioną kości tuszkę z kurczaka nacieramy z zewnątrz i od środka solą, pieprzem i czosnkiem granulowanym.
Napełniamy jej wnętrze nadzieniem, tak, aby zostało w środku trochę miejsca, kasza kukurydziana zwiększy swoją objętość.
Spinamy otwory w tuszce metalowym lub drewnianymi patyczkami i związujemy bawełnianym sznurkiem (schemat wiązania na rysunku).
Garnek Rzymski moczymy w wodzie około 15 minut, po czym wykładamy podwójnie złożonym papierem do gotowania (kurczak będzie dość ciężki po nadzianiu, łatwiej go będzie wyjąć całego razem z papierem z garnka po upieczeniu, warto wcześniej zadbać, aby papier się nie rozpadł się w czasie wyjmowania).
Czas pieczenia całkowity to ok. 1 godzina 15 minut w temperaturze 200 st.C . Po godzinie zdejmujemy pokrywkę z garnka, smarujemy powierzchnię kurczaka masłem klarowanym i dalej pieczemy w piekarniku, aż powierzchnia kurczaka się zarumieni.
Przepis przepisy